SPOTKANIE Z FILOZOFIĄ

15 kwietnia 2024
4 marca spotkał nas niezwykły zaszczyt. Dzięki MSCDN Wydział w Radomiu gościliśmy w naszej szkole dr Jarosława Marka Spychałę – filozofa, wykładowcę na Uniwersytecie w Konstancji (Niemcy) i w Collegium Civitas w Warszawie, autora publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu filozofii i historii religii, twórcę metody ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ. Lego-Logos to program rozwijania kreatywności i element wspomagający nauczanie, który może być stosowany na wszystkich przedmiotach. Metoda w tym roku świętuje swoje 20-lecie i zajęcia dla naszych uczniów oraz nauczycieli zainaugurowały obchody tego jubileuszu. Dr Jarosław Marek Spychała postawił przez uczniami klasy 4 trudne zadanie: wysłał ich w przyszłość i poprosił o zbudowanie Radomia z 2037 roku. Dzieciaki podjęły wyzwanie. Początkowo ich wizja świata za 13 lat przeraziła dorosłych. Większość prac przedstawiała zrujnowany krajobraz miasta, które ucierpiało na skutek wojny. Młodzi ludzie potrzebowali pokazać swój lęk. W zniszczonych budynkach próżno było szukać śladów żywych istot. Dzięki zastosowaniu metody Lego-Logos dzieciaki zmierzyły się z trudnym tematem zagrożenia, który jak widać jest obecny w ich życiu. Podsumowując zajęcia podkreślały, że na tej nietypowej lekcji nauczyły się całkiem dużo: rozmawiać ze sobą, szukać kompromisu, dążyć do wspólnego celu, gospodarować czasem. Klasa 8 zmierzyła się ze sztuczną inteligencją. Ich budowle były różnorodne – jedne symboliczne, inne wprost pokazały wnętrze AI pełne połączonych kabli i przewodów. Ósmoklasiści bardzo ciekawie opowiadali o zagrożeniach i szansach pracy z tworem, który znacznie szybciej niż człowiek przetwarza informacje. Próbowali nawet przechytrzyć i uczłowieczyć AI, pokazali, że należy krytycznie podchodzić do nowych technologii. Uczniowie poznali historię jaskini Platona. Prowadzący zachęcił uczniów, aby spróbowali z niej wyjść i poszukiwali prawdy w tym, co ich otacza poza tym, co pokazuje im ekran.
Lekcje były niezwykle ciekawe, wszyscy uczniowie zaangażowani w pracę. To był czas aktywnego wysiłku umysłowego, a przy okazji wspaniała zabawa.
Dziękujemy!